فروش فیجت اسپینر

 

Fidget Spinner  فیجت اسپینر چیست؟

فیجت اسپینرها یک نوع اسباب‌بازی است که با عنوان ابزار کاهش استرس فروخته می‌شود. اسپینر شامل بلبرینگ در مرکز یک ساختار تخت چند لوبی است که از فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود. این اسباب‌‌بازی برای کمک به افرادی ابداع شده است که مشکلاتی در تمرکز کردن یا بی‌قراری (مانند افراد مبتلا به ADHD، اوتیسم یا اضطراب) دارند، این ابزار به عنوان یک مکانیسم آزادکننده انرژی عصبی یا استرس روانی، تبلیغ می‌شود. کارشناسان در مورد این ابزار دو گروه شده‌اند، برخی از این ادعا پشتیبانی می‌کنند و برخی مبانی علمی این ادعا را نقد می‌کنند و ادعا می‌کنند که این اسباب‌بازی ممکن است موجب حواس‌پرتی شود.

اسپینر در سال ۲۰۱۷ به اسباب بازی محبوبی تبدیل شد، اگر چه دستگاه‌های مشابهی در سال ۱۹۹۳ اختراع شده بودند. اغلب با ادعای مزایای سلامتی به فروش می‌رسد، این اسباب‌بازی در بین دانش‌آموزان محبوب شد. بعضی مدارس، فرفره‌ها را به خاطر ایجاد حواس‌پرتی، ممنوع کردند، در حالی که برخی دیگر از مدارس استفاده از اسباب‌بازی را به صورت مخفیانه اجازه داده شد.

فیجت اسپینرها
فیجت اسپینرها

طراحی فیجت اسپینر

فیجت اسپینرها
فیجت اسپینرها با مواد مخلوط

فیجت اسپینرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند برای از بین بردن استرس مورد استفاده قرار گیرند. فیجت اسپینرها پایه­ای شامل دو یا سه پره با یک بلبرینگ در مرکز پد دایره‌ای است. فرد، پد مرکزی را نگه می‌دارد در این حال اسباب‌بازی می‌چرخد.  طراحی‌هایی از مواد مختلف از جمله برنج، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، مس، آلومینیوم و پلاستیک ساخته شده است. عموما انواع بلبرینگ استفاده شده، سرامیک، فلز (فولاد ضد زنگ و یا کروم)، و یا طرح‌های هیبریدی هستند. هر فرفره چرخان همچنین دارای وزنی بیش از ۲ برابر در بیرون است که اجازه می‌دهد عمل چرخش سریع‌تر انجام شده و متعادل بماند. علاوه بر این، بلبرینگ­ها می‌تواند متفاوت باشند تا برای زمان چرخش طراحی، ارتعاش و نویز تنظیم شوند و منجر به بازخورد حسی منحصر به فردی می‌گردند.

پیدایش فیجت اسپینر

 

 

فیجت اسپینر در حال چرخش
فیجت اسپینر در حال چرخش

کاترین هتینگر، تحصیلکرده مهندس شیمی، در ابتدا توسط برخی نوشته‌های خبری، به عنوان مخترع فیجت اسپینر شناخته شده است، از جمله این رسانه‌ها می‌توان به گاردین،  نیویورک تایمز و نیویورک پست اشاره نمود. هتینگر در سال ۱۹۹۳ پرونده ثبت اختراعی برای یک “اسباب بازی چرخشی” ارائه داد. هتینگر به نیویورک پست گفت که ایده این اسباب‌بازی، زمانی به وجود آمد که او پسر بچه‌هایی را دید که به سوی افسران پلیس اسرائیل سنگ پرتاب می‌کردند. در پاسخ به این واقعه، او می‌خواست اسباب‌بازی بسازد که بتواند به این کودکان کمک کند تا انرژی خودر را بیرون دهند و “صلح ترویج شود”.  با این حال، او به گاردین گفت که منشاء فیجت اسپینر زمانی حادث شد که او از بیماری میاستنی گراویس رنج می‌برد، اختلال خودایمنی که باعث ضعف عضلانی می‌شود. او قادر به بازی با دخترش نبود، در تلاش برای سرگرم کردن او، شروع به “پرتاب چیزهایی با روزنامه و نوار” کرد. خیلی زود محبوبیت متوسطی به دست آورد و تولید در مقیاس کوچک را در خانه خود آغاز نمود و اختراع خود را به نمایشگاه‌های هنری فلوریدا فروخت.

 

هتینگر در ۲۸ مه ۱۹۹۳ برای یک دستگاه گرد یک-قطعه‌ای ساخته شده از “پلاستیکی نرم” با یک «کره» (مرکز کشش برای قرار دادن انگشت) و یک «دامن» (گسترش به سمت بیرون) درخواست ثبت اختراع نمود، سپس دستگاه فیجت اسپینر خود را به تولیدکنندگان اسباب‌بازی ارائه نمود. با این وجود، هازبرو، پس از سنجش بازار، پیگیری معامله را کنار گذاشت. هتینگر اسباب‌بازی چرخشی خود را در سال ۲۰۰۵ ثبت اختراع نمود؛ اگر بدین طریق حفظ شود، در سال ۲۰۱۴ منقضی خواهد شد.

فیجت اسپینر در حال چرخش با ۶ پره، در حال سکون و در حال چرخش

 

با این حال، یک مقاله‌ خبری بلومبرگ ادعا می‌کند که هتینگر مخترع اصلی فیجت اسپینر نبوده است، این مقاله به اظهارات دو وکیل ثبت اختراعی اشاره می‌کند که شباهت کمی بین فیجت اسپینر محبوب در سال ۲۰۱۷ و اسباب‌بازی چرخشی هتینگر، بر اساس توضیح ثبت اختراع او وجود دارد. هتینگر اذعان می‌کند که هیچ ارتباط مستقیمی بین اسباب ‌بازی چرخشی او و فیجت اسپینر در شکل فعلی وجود ندارد و هیچ ادعایی در مورد مخترع محصول بودن ندارد، و به بلومبرگ گفت: “بگذارید بگویم که من ادعا می‌کنم که مخترع این دستگاه هستم.

 

اگر چه در حال حاضر وضعیت ثبت اختراع فیجت اسپینر های مختلف در بازار نامشخص است، در مصاحبه‌ای که در ۴ مه سال ۲۰۱۷ در NPR به چاپ رسید، اسکات مک‌کوشری توضیح می‌دهد که چگونه او در سال ۲۰۱۴ یک دستگاه فیجت اسپینر فلزی را را برای تسکین بی‌قراری خود در نشست‌های IT و کنفرانس­ها اختراع کرده است در پاسخ به درخواست‌های جامعه آنلاین، وی شروع به فروش دستگاهی نمود که آن را Torqbar نامید. مدت کوتاهی پس از آن، دیگران شروع به ساخت و فروش نسخه‌های خود کردند، و در سال ۲۰۱۶ او با دوست خود برای ثبت اختراع با دوست خود مشارکت نمود.

پیکی در محبوبیت دستگاه

در دسامبر ۲۳، سال ۲۰۱۶، جیمز پالفک از فوربس مقاله‌ای را منتشر کرد که فیجت اسپینر ها را به عنوان «اسباب‌بازی-لازم برای دفاتر کاری در سال ۲۰۱۷.” توصیف می‌کرد در اواخر ماه مارس، کاربران وبسایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و Reddit شروع به بارگذاری ویدیوهایی با مضمون مرور و اجرای ترفندهای کار با فیجت اسپینر نمودند. بوستون گلوب گزارش داد که اسباب بازی‌های چرخان به طور کلی با اسباب‌بازی‌های مربوط به اسپینر مکعب “وارد جریان عرضه ” شده و موجب افزایش محبوبیت آنها شدند. چندین فروشنده در Etsy گزارشی از ایجاد و فروش طرح‌های فیجت اسپینر سفارشی را ارائه نمودند.

مطابق مجله پول، محبوبیت فیجت اسپینر در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ افزایش چشمگیری داشته است طوری که جستجوی گوگل برای « فیجت اسپینر» Fidget Spinner در آن ماه بیشتر شده بود. در ۴ ماه مه، انواع فیجت اسپینر

محبوبیت جستجوی گوگل فیجت اسپینر در اوایل ۲۰۱۷
محبوبیت جستجوی گوگل فیجت اسپینر در اوایل ۲۰۱۷

جایگاه ۲۰ فروشگاه برتر آمازون در اسباب‌بازی را به خود اختصاص دادند. بسیاری از نشریات از فیجت اسپینر با عنوان یک گرایش زودگذر نام بردند و برخی از روزنامه‌نگاران آن را با افزایش محبوبیت بطری‌آب کوهنوردی در سال ۲۰۱۶ مقایسه نمودند. در ۲۷ آوریل سال ۲۰۱۷، نوشته‌ای در نیویورک پست ” فیجت اسپینرها را با عنوان اسباب بازی دارای فناوری ناچیر، کم هزینه و تسکین دهنده استرس یاد کرد، و اشاره داشت که تقاضای آن در کشور زیاد است و فروشگاه‌ها نمی‌توانند آن را در بازار نگه دارند. در ماه مه سال ۲۰۱۷، تقاضای زیادی برای فرفره‌های چرخان در چین وجود داشت، برخی کارخانجات تولید تلفن همراه و لوازم جانبی تلفن به تولید فیجت اسپینر روی آوردند، در ۱۶ ماه مه سال ۲۰۱۷، ناشر بازی‌های ویدیویی، Ketchapp، برنامه فیجت اسپینر را منتشر کرد. این برنامه در دو هفته اول پس از انتشار، ۷ میلیون بار دانلود شد..

 

در ۱۶ ژوئن مقاله‌ای در FiveThirtyEight براساس کاهش در تعداد جستجوی خبری گوگل از اواسط ماه می تا اواسط ژوئن، جستجوهای وب و جستجوهای یوتیوب، همراه با کاهش رتبه فیلم‌های فیجت اسپینر به صورت روزانه در فهرست تراز یوتیوب در ایالات متحده، اعلام کرد که “دروان فیجت اسپینر به سر آمده است،”.

 

 

واکنش مدارس به فیجت اسپینر

کودکی با فیجت اسپینر
کودکی با فیجت اسپینر

با افزایش سریع محبوبیت فرفره چرخان در جستجوی گوگل در سال ۲۰۱۷- همراه با تبلیغات مزایای فرفره برای افراد مبتلا به ADHD و اوتیسم، در کنار اظهارات دیگر – بسیاری از کودکان و نوجوانان شروع به استفاده از آن در مدرسه نمودند. بعضی مدارس گزارش دادند که برخی کودکان در حال خرید و فروش اسباب‌بازی‌های فرفره هستند. یک معلم پایه ششم از نیوهمپشایر در بوستون گلوب اظهار داشت: “اگر از تعطیلات کریسمس به آن طرف برویم، چند دانش‌آموز آن را داشتند، سپس چند کودک دیگر آنها را تهیه کردند، پساز آن همه را تهیه کردند. در برخی موارد، گزارش شده است که فرفره‌های چرخان برای برخی کودکان دچار مشکل تمرکز در مدرسه، کمک می‌کنند.  به طور کلی با توجه به زمینه وسیع ابزارهای بی‌قراری، شیکاگو تریبیون گزارش داد: “امروزه، معمول است کودکانی را ببینیم که در حال استفاده از فیجت اسپینر و دیگر ابزارها برای کمک به آنها در به آرامش رسیدن و توجه هستند. ”

 

 

در نتیجه استفاده مکرر کودکان مدرسه از آنها، بسیاری از هیات‌های مدرسه این اسباب‌بازی را ممنوع کرده‌اند. دلایل ذکر شده برای ممنوعیت آنها چنین بود، اغلب معلمان استدلال می‌کردند که فرفره‌ها دانش‌آموزان را از تکمیل کار مدرسه دور می‌کنند. تیلور-کلاوس اظهار داشت: “قطعا اوقاتی وجود داشت که بچه‌ها نمی‌دانستند که چگونه از فرفره خود استفاده کنند و به جای تمرکز روی موضوع اصلی، روی موضوع پس زمینه تمرکز می‌کردند”، او می‌افزاید:” فیجت اسپینر ‌ها از نظر بصری منحرف کننده هستند و می‌توانند سر و صدا ایجاد کنند، بنابراین ابزار ایده‌آل برای کلاس درس نیستند. اما با این حال اجازه ندادن به استفاده از آنها در مدارس، احتمالا کودک را در حالت ناخوشایندی قرار می‌دهد.» منطقه ۲۰۲ پلین‌فیلد ایلینوی، احتمالا ممنوعیت فرفره را، با سرپرست معاون منطقه‌ای خدمات دانش‌آموزی، مینا گریفیت، مورد بحث قرار داد، او می‌گوید: “ما دانش‌آموزانی داریم که از آنها به عنوان ابزار کمکی استفاده می‌کنند، به آنها نحوه‌ی استفاده آموزش داده شده است، اما کار آنها ممکن است برای بعضی از بچه‌ها موجب حواس‌پرتی شود. برای دانش‌آموزانی که دارای معلولیت نیستند، این ابزار یک اسباب‌بازی است، و این هرگز نباید اجازه داده شود. ” براساس مطالعه‌ای از پایگاه داده Spinner List، ۳۲ درصد از ۲۰۰ دبیرستان معروف آمریکایی – ۱۰۰ مورد از بزرگترین مدارس خصوصی و ۱۰۰ مورد از بزرگترین مدارس دولتی، طبق اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، فرفره‌ها را از اساس منع کرده‌اند.

اثرات سلامتی فیجت اسپینر

هنگامی که فرفره چرخان در سال ۲۰۱۷ به محبوبیت رسیدند، بسیاری از نشریات مزایای ادعایی خود را برای افراد مبتلا به ADHD، اوتیسم یا اضطراب را مورد بحث قرار دادند. همان گونه که نشریه پول تشریح می‌کند برخی از فرفره‌های چرخان با ادعای ابزاری برای حفظ تمرکز ساخته و فروخته شدند. برخی فرفره‌های چرخان در آمازون با تبلیغاتی با عنوان «تسکین‌دهنده‌های استرس» فروخته شدند. هتینگر دانش خود را از معلمین دانش‌آموزانی با نیازهای ویژه تشریح می‌کند که در آن معلین این ابزار را در ارتباط با بچه‌های مبتلا به طیف اوتیسم استفاده می‌کنند، و واقعا نیز این دانش‌آموزان را آرام می‌کند.

جیمز پلفک از فوربس توضیح می‌دهد: “با این حال، در نهایت تحقیقات کافی در مورد کارامدی این فرفره‌ها برای کمک به افراد از نقطه نظر سلامت روانی صورت نگرفته است.” کارشناسان نیز خودشان بر این ادعا متمرکز بودند، و برخی از آنها خود حامی مزایای آن برای افراد مبتلا به ADHD و اوتیسم بوده‌اند ، در حالی که برخی دیگر ادعا می‌کنند که این فیجت اسپینرها بیشتر از اینکه به تمرکز کمک کنند، منحرف کننده هستند.

 

 

فیجت اسپینر با دو پره
فیجت اسپینر با دو پره

CNN، به هنگام گزارش اثرات آن برای افراد مبتلا به اختلال ADHD به اظهارات ایلین تیلور-کالاس، یکی از بنیانگذاران ImpactADHD اشاره می‌کند، سرویس آموزشی که برای کودکان دچار اختلالات توجه و والدین آنها است.

تیلور-کلاوس اظهار داشت: «برای بعضی افراد [دارای ADHD] لازم است تحریک پایداری ایجاد شود. چیزی که فرفره چرخان برای برخی افراد (نه همه افراد) مبتلا به ADHD اجازه می‌دهد تا روی چیزی که می‌خواهند تمرکز کنند، متمرکز شوند، زیرا حرکت پس زمینه ناچیزی وجود دارد که نیاز آنها را برطرف می‌کند. ” گزارش و اخبار ایالات متحده و جهان به مصاحبه‌ای از دو تن از کاردرمانگران، کاترین راس-کلر و استفان پوس با WTOP، ارجاع می‌دهد. راس-کلر اظهار داشت: « فیجت اسپینر ابزاری عالی برای بچه‌هایی است که در پیگیری قوانینی که از قبل توسط کودک و مربی توافق شده، به آنها نیاز دارند». پاس یک دیدگاه انتقادی‌تری نیز از فرفره‌ها ارائه می‌کند،«به نظر من، و دید معلمانی که به آن اشاره شد، اسباب‌بازی‌های فرفره‌ای تنها اسباب‌بازی هستند، “او اضافه کرد،” اشیاء چرخان باید احساس شوند، طوری که توجه بصری بتواند روی معلم متمرکز شود. اسباب‌بازی‌های فرفره‌‌ای از نظر بصری حواس‌پرتی ایجاد می‌کنند و من فکر می‌کنم این موضوع اشکال عمده آنهاست.

 

 

 

خرید فیجت اسپینر

-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 012

90,000 تومان 45,000 تومان
-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 011

90,000 تومان 45,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 010

-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 009

90,000 تومان 45,000 تومان
-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 008

90,000 تومان 45,000 تومان
-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 007

90,000 تومان 45,000 تومان
-50%
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 006

90,000 تومان 45,000 تومان
در انبار موجود نمی باشد

فیجت اسپینر

Fidget Spinner 005